
Olejowanie włosów i twarzy od wielu lat jest popularną metodą na utrzymanie ich w świetnej kondycji, odpowiednim odżywieniu, natłuszczeniu oraz nasyceniu ich cennymi kwasami tłuszczowymi. Jednak oleje różnią się od siebie zawartością kwasów Omega, konsystencją, rodzajem i przeznaczeniem, przez co wybór oleju może nie być najłatwiejszy. Często nie wiemy od czego zacząć ponieważ wybór jest tak ogromny. Przedstawiamy podział olejów według zawartości kwasów jednonienasyconych, wielonienasyconych oraz nasyconych.
Kwasy jednonienasycone - największa zawartość kwasów Omega-9
Pierwszą grupą olejów będą jednonienasycone, czyli takie z największą ilością kwasu Omega-9. Właściwie dobrany, sprawi, że włosy i cera będą bardziej mięsiste, „gęste” i wygładzone, co dla włosów wysokoporowatych, jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, tak samo do suchej i potrzebującej jędrności skóry.
Są to w kolejności od największej zawartości kwasu Omaga-9:
- Olej kameliowy
- Olej moringa
- Olej z orzechów laskowych
- Olej awokado
- Olej z nasion papai
- Olej z pestek śliwki
- Olej z pestek moreli
- Oliwa
- Olej ze słodkich migdałów
- Olej z orzechów makadamii
- Olej sezamowy
- Olej tamanu
- Olej z miodli indyjskiej
- Olej arganowy
- Olej ryżowy
Oleje wielonienasycone - przewaga kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3
Kolejna grupą olei są te z największą zawartością kwasów Omega-6 i Omega-3. Prawidłowo dobrane, uelastycznią nasze włosy, sprawią, że będą bardziej miękkie, lekkie i lśniące, a skóra elastyczna i odżywiona. Będą odpowiednie do włosów średnioporowatych oraz skóry tłustej, problematycznej i wrażliwej.
Są to w kolejności największej zawartości kwasów Omega-6 i 3:
- Olej z wiesiołka
- Olej z orzechów włoskich
- Olej z pestek winogron
- Olej kukurydziany
- Olej lniany
- Olej z pachnotki
- Olej jeżynowy
- Olej z kiełków pszenicy
- Olej z nasion czerwonej maliny
- Olej z nasion czarnej porzeczki
- Olej z czarnuszki
- Olej konopny
- Olej sojowy
- Olej z amarantusa
- Olej z dzikiej róży
- Olej z ogórecznika lekarskiego
- Olej z nasion truskawki
- Olej żurawinowy
Oleje nasycone i woski - odpowiednie dla włosów niskoporowatych i skóry normalnej
Woski płynne takie jak olej jojoba czy oleje nasycone jak np. olej kokosowy świetnie sprawdzą się do mało wymagających włosów niskoporowatych i skóry normalnej. Włosy po nich staną się elastyczne, lekkie, sypkie, nieobciążone oraz odżywione, skóra natomiast uelastycznona i nasycona kwasami tłuszczowymi co da jej odżywienie.
Oleje nasycone, masła i woski to:
Pozostałe oleje
Olejowanie włosów i twarzy - od czego zacząć
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie jakiego rodzaju jest nasza skóra lub włosy. Aby określić swój typ cery zapraszamy do naszego artykułu O TYPACH I PODTYPACH CER. Porowatość włosów ustalany na podstawie ich struktury, właściwości i tendencji. Czy raczej są puszące się, suche i matowe, czyli kierujące się w stronę wysokoporowatych? Czy może bardziej gładkie, lejące i elastyczne, czyli kierujące się w stronę niskoporowatych? Jeśli natomiast jednego dnia są bardziej elastyczne, a drugiego potrafią być suche i są gdzieś pomiędzy mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi. Gdy już określimy jaki jest nasz typ włosów i cery możemy przystąpić do testowania olejów. Na początek sięgamy po te, które są na górze listy dopasowanej do naszych potrzeb (jednonienasycone, wielonienasycone, nasycone). Najpierw rozglądamy się za olejem na górze listy czyli takim z najwyższą zawartością kwasów tłuszczowych. Jeśli mimo zastosowania wszystkich metod (o których napiszemy za chwilę) nasza cera wciąż jest kapryśna a włosy puszą się oznacza to, że nie polubiły się one z danym olejem. Wtedy próbujemy oleju z niższych pozycji na liście.
Metody olejowania włosów - dopasuj je do swoich potrzeb
Aby nasze włosy były dociążone, elastyczne i odżywione, należy dobrać odpowiednią metodę olejowania. Pomysłów na olejowanie jest tyle, ile osób je wykonujących jednak my przedstawimy te najbardziej popularne:
- Olejowanie na sucho
Polega na nałożeniu oleju na suche włosy. Około łyżeczkę (5 ml) oleju rozkładamy na dłoniach i wcieramy we włosy od nasady lub od wysokości ucha. Trzymamy około 30 minut do 2 godzin. Nakładamy odżywkę z prostym składem która emulguje olej i spłukujemy ją.
- Olejowanie na mokro/na podkład
Polega na nałożeniu oleju na wilgotne włosy lub podkład taki jak np. żel lniany (czyli żel który uzyskujemy z zalania nasion lnu gorącą wodą i odcedzeniu nasion), żel aloesowy, żel bambusowy lub odżywka w sprayu. Postępujemy podobnie jak w przypadku olejowania na sucho - nakładamy podkład na suche włosy, potem na podkład nakładamy rękami olej w ilości około 5 ml. Olej trzymamy do 2 godzin, emulgujemy odżywką, spłukujemy.
- Olejowanie maską
Metoda najbardziej sprawdza się na włosach przesuszonych, spragnionych odżywienia i matowych. Łyżeczkę oleju mieszamy z odpowiednią do długości naszych włosów ilością maski i nakładamy na sucho lub mokro. W tej metodzie nie ma potrzeby emulgowania maski, spłukujemy ją jak zwykle po czasie między od pół godziny do 2 godzin.
- “Rosołek”
Nazwa wywodzi się od popularnej zupy i oczek tłuszczu które w niej pływają. Metoda polega na wylaniu łyżeczki oleju do miski wypełnionej wodą, naparem np. z hibiskusa lub bardzo rzadkim żelem lnianym (żelem pozyskanym z zalania dużą ilością gorącej wody nasion lnu, a potem odcedzeniu ich). Przechylamy głowę włosami do dołu i moczymy je w misce do momentu aż oczka oleju pływające na cieczy dobrze oblepią nasze włosy. Odsączamy je, odczekujemy od pół godziny do 2 godzin, emulgujemy odżywką i spłukujemy.
Każda z powyższych metod daje na włosach inny efekt. Znaczenie ma olej, metoda, czas trzymania go na włosach, a nawet maska którą użyjemy do zemulgowania go. Każdy włos jest inny tak więc sprawdzi się tu tylko wyciąganie wniosków z prób i błędów.
Olejowanie twarzy - sposób na świetlistą i jędrną cerę
Nasza skóra również potrzebuje olejowania. Dodaje jej ono blasku, ujędrnienia i uelastycznią ją. Proponujemy następujące metody olejowania twarzy:
- Olejowanie na podkład
Olej nakładamy na nawilżający podkład np. serum z kwasem hialuronowym lub kolagenowe albo hydrolat. Olej wtłacza w skórę substancje nawilżające ponieważ nałożony jako zamknięcie ich fizycznie odpycha produkty na bazie wody.
- Olej zmieszany z kremem
Gdy wymieszamy nasz olej z kremem nakładanym w ostatnim etapie pielęgnacji również zamkniemy nim naszą pielęgnację. Dodając olej do kremu otrzymujemy wspaniale odżywczy, emolientowy krem.
- Nakładany solo po pielęgnacji wieloetapowej
W tej metodzie wciskamy olej w skórę ruchem wklepującym aby wtłoczyć i zamknąć nim naszą pielęgnacje wieloetapową.
Jak w przypadku olejowania włosów, każda metoda, użyty olej i jego ilość da na skórze inny efekt. Ponownie wyczuć możemy to tylko metodą prób i błędów ponieważ każda skóra jest inna i ma inne potrzeby. Do pielęgnacji skóry należy wprowadzać tylko jeden nowy kosmetyk jednocześnie, aby w przypadku niepowodzenia wiedzieć co należy wyeliminować.
Podsumowując:
- Olej dobieramy zgodnie z potrzebami naszej skóry, do ich rodzaju i podtypu lub do włosów zgodnie z ich porowatością.
- Z list olejów jedno-, wielonienasyconych lub nasyconych wybieramy ten z góry listy, w przypadku niepowodzenia schodzimy na coraz niższe pozycje listy zmniejszając przy tym procentową zawartość kwasów oleinowych które będziemy testować.
- Możemy zacząć od olejów które znajdziemy w naszym domu np. olej lniany, słonecznikowy, oliwa lub z pestek winogron.
- W przypadku olejowania włosów testujemy różne metody olejowania, konfiguracje olejów z produktami oraz czas trzymania ich na kosmykach.
- W przypadku olejowania twarzy również testujemy rozmaite techniki nakładania oleju oraz jego rodzaj i ilość aby pielęgnacja była skrojona dla nas na miarę naszych potrzeb.
- Nie należy się zniechęcać w przypadku niepowodzenia, olej eliminujemy dopiero gdy wszystkie metody i konfigurację zawiodą.
Mimo, że dobór odpowiedniego oleju może wydawać się skomplikowany, gdy temat stanie się bliższy naszemu sercu będzie coraz łatwiej dobrać odpowiedni kosmetyk. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszamy do naszego sklepu na Świętojańskiej 71 albo do kontaktu telefonicznego lub mailowego, z chęcią pomożemy w doborze oleju idealnego.