Marki dostępne na naturaj.pl
NEWSLETTER = rabat -20%
Zapisz się nasz Newsletter i uzyskaj rabat -20%!
Zapisując się akceptujesz Politykę prywatności.
Blog chmura tagów
Blog kategorie
Porady Pielęgnacyjne - Zajrzyj na nasz blog
Szczotkowanie ciała na sucho - poznaj 11 zalet masażu skóry na sucho

W ostatnim czasie coraz popularniejszym zabiegiem w kręgach sympatyków naturalnej pielęgnacji stało się szczotkowanie ciała na sucho. Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tym terminem, spieszymy z odpowiedziami czym jest zabieg, jakie płyną z niego korzyści, jak dbać o szczotkę oraz przedstawimy proponowane przez nas akcesoria.

Lekkie balsamy do ciała - idealne na lato

Nawilżanie i odpowiednie odżywianie ciała jest ważne przez cały rok, jednak latem może okazać się szczególnie problematyczne. Nasza skóra cały czas się poci, często bierzemy prysznice i ostanie czego byśmy pragnęli to tłusta i lepka warstwa wyczuwalna pod ubraniem. Dlatego niezwykle ważnym jest znalezienie balsamu lekkiego, który szybko się wchłania, nie klei się i pozostawia na skórze gładkie uczucie. Przedstawiamy nasze propozycje takich właśnie balsamów które umilą pielęgnację nawet w tropikalnych temperaturach.

Naturalna pielęgnacja włosów rozjaśnianych - poznaj nasze sprawdzone rady

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych może być wyzwaniem, ponieważ są one pozbawione naturalnego płaszcza lipidowego oraz wysokoporowate. Jednak przy odpowiedniej i świadomej pielęgnacji, nawet kosmyki poddane tak ekstremalnym warunkom mogą być piękne i cieszyć wspaniałym, zimnym, jasnym blondem. Sprawdź nasze wskazówki, jak pielęgnować włosy po rozjaśniaczu.

 

Kremy z filtrem - sprawdź dlaczego warto je stosować
Kremy z filtrem - przeczytaj zanim zaczniesz stosować

W ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość jak bardzo szkodliwe jest promieniowanie UV. Jeszcze kilka lat temu kremami z filtrem smarowano się sporadycznie, a część osób całkowicie rezygnowała z ich nakładania. Zazwyczaj krem przeciwsłoneczny kojarzył się z wakacjami, plażą i opalaniem w pełnym słońcu. Dzisiaj już wiemy, że kremować należy się zawsze, każdego dnia, w każdą pogodę, a nie tylko w lato. Dlaczego tak ważnym jest stosowanie filtrów na co dzień? Już spieszymy z odpowiedzią.

Promieniowanie dzielimy na kilka podtypów, które mogą być szkodliwe dla naszej skóry. Wyróżniamy takie jak: • Promieniowanie UVA ma zdolność przenikania przez chmury, szyby i dociera do naszej skóry głęboko w nią wnikając, aż do skóry właściwej. Tego promieniowania do nas dociera najwięcej (ok. 95-97%). Przenika przez ubrania, dlatego natężenie i działanie przez cały rok w większości jest takie samo. Odpowiada za starzenie się skóry, powstawanie nowotworów, silne odwodnienie cery, utratę jędrności. Przyczynia się do powstawania rumienia, lecz w niewielkim stopniu. 

 

 • Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez chmury i szkło, natomiast wnika w warstwę rogową naskórka. Tego promieniowania dociera do nas około 3-5%, jego fale są krótsze. Odpowiada głównie za powstawanie rumienia na skórze, w mniejszym stopniu niż promieniowanie UVA za powstawanie nowotworów. Obniża funkcje immunologiczne (ochronne) skóry. 

 

 • Promieniowanie UVC jest praktycznie w 100% zatrzymywane przez warstwę ozonową. Używane są głównie do sterylizacji sal medycznych, ponieważ rozrywa łańcuchy DNA i RNA niszcząc bakterie, grzyby oraz każdy mikroorganizm. Dlatego też tak ważnym jest abyśmy przeciwdziałali powstawaniu dziury ozonowej - ponieważ promieniowanie UVC jest najbardziej niebezpieczne ze wszystkich.

 

 • Światło niebieskie HEV to światło pochodzące z ekranów, monitorów, telefonów, lamp o zimnym natężeniu kolorystycznym, jest również naturalnym składnikiem światła słonecznego. Potrafi być nawet bardziej szkodliwe od promieniowania UV. Rozkłada kolagen w skórze i sprawia, że staje się ona ziemista, szara i mało elastyczna. Ma tendencje do uszkadzania plamki żółtej, co prowadzi do utraty wzroku. 

 

 • Promieniowanie IR (podczerwone) dociera do skóry głębiej niż promieniowanie UV i nasila ono jego skutki. Jest źródłem około 25% ilości wolnych rodników generowanych przez UV. 


Fotostarzenie - bolesny skutek ekspozycji na słońceJednym z skutków promieniowania jest fotostarzenie skóry. Jego główną przyczyną jest promieniowanie UVA. Pod tym terminem kryje się zespół zmian skórnych spowodowanych długotrwałą i intensywną ekspozycją na słońce.

Do tych zmian zaliczamy:

 

 • Rogowacenie posłoneczne
 • Problemy z suchością i szorstkim naskórkiem
 • Plamy i przebarwienia
 • Degradację elastyny w skórze
 • Wiotkość skóry wynikającą z zaburzonej syntezy kolagenu

 

Codzienne używanie filtrów przeciwsłonecznych przeciwdziała tymże zmianom. Blokują one promieniowanie UVA i inne wymienione wyżej rodzaje. Jak wybrać odpowiedni filtr i jak czytać oznaczenia? Mimo, że może się to na początku wydać dość trudne, po pewnym czasie będziemy to robić automatycznie.Oznaczenia filtrów - jak je czytać • Oznaczenia UVA:

 

“UVA” występuje zwykle w kółku, oznacza to, że według wymogów Unii Europejskiej ochrona wynosi wtedy co najmniej ⅓ ochrony SPF. Ochronę przeciw promieniowaniu UVA określają wskaźniki takie jak: "PPD", "PA" z plusami (najwięcej ++++ oznaczają ochronę na poziomie minimum 16) stosowane są najczęściej w koreańskich kosmetykach. Amerykańskie filtry mogą posiadać oznaczenie "Broad Spectrum" co oznacza, że filtr chroni na równym poziomie przed promieniowaniem UVA i UVB. • Oznaczenia UVB:

 

Promieniowanie UVB jest powiązane ze znaną wszystkim skalą SPF. Wydawać by się mogło, że między SPF np. 15, a 30 nie ma dużej różnicy. SPF 15 daje około 1% mniej zabezpieczenia przed słońcem niż SPF 30. SPF to liczba, przez którą mnożymy bezpieczny czas, kiedy możemy przebywać na słońcu bez oparzeń, to jest około 5-10 minut. Tak więc należy spojrzeć na to z perspektywy, że mając na sobie SPF 15 możemy przebywać na słońcu (w bezpiecznych warunkach) 2 razy krócej niż przy filtrze SPF 30, a ten z kolei działa 2 razy krócej niż SPF 50+. Znaczy to, że mając na sobie SPF 30, wydłużamy bezpieczny czas przebywania na słońcu 30-krotnie, SPF 50+ ponad 50-krotnie itd. 

 

 • Oznaczenie HEV i IR:

 

Jeśli filtr chroni dodatkowo przed światłem niebieskim i podczerwonym powyższe oznaczenia również są umieszczone na opakowaniu.

Filtr mineralny (fizyczny) czy chemiczny? - czym się różnią • Filtry mineralne:

 

To filtry o cząsteczkach na tyle dużych, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka. Tworzą za to na skórze film ochronny, który nie pozwala na przenikanie promieni słonecznych. Rozpraszają one światło odbijając je, stąd druga nazwa “filtry fizyczne”. Ciekawostką jest to, że przez właściwość odbijania światła na zdjęciach z flashem mogą one wychodzić biało. Do tej grupy zaliczają się tylko 2 związki: dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Mają one biały kolor, przez co przy rozsmarowywaniu mogą one mieć właściwości delikatnie wybielające, jednak po chwili wchłaniają się i nie pozostawiają żadnej barwy na skórze. Są to filtry szerokospektralne, chronią zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Zazwyczaj zajmują od 2% do 25% składu, w zależności od tego czy występują razem z filtrem chemicznym.

 

 • Filtry chemiczne:

 

Są to filtry o zdolności przenikania w głąb skóry, dzięki czemu łącząc się z nią zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i pochłaniają nadmiar promieniowania. Poprzez działanie w skórze właściwej potrzebują około pół godziny zanim ich właściwości i działanie w pełni się rozwiną. Są w całkowicie bezpieczne, jednak badania wykazują, że część z nich może być szkodliwa dla zdrowia poprzez działanie jak hormony. Są to:

 

 • Oxybenzone
 • Octinoxate (Octylmethoxycinnamate) 
 • Homosalate 
 • Octisalate
 • Octocrylene

 

Zachęcamy więc do czytania składów i unikania tychże substancji, ponieważ są one niebezpieczne dla zdrowia i mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną zaburzając ją.Reaplikacja - wyrób zdrowy nawykMimo, że filtr SPF 50+ wydłuża czas bezpiecznego przebywania na słońcu ponad 50-krotnie, nie jest on scalony z naszą skórą. Może migrować przez pot, wodę, ubranie, a nawet wytracać swoją wartość przez naturalną degradację filtrów na skórze. Dlatego kolejnym ważnym do przyswojenia terminem jest reaplikacja. Polega ona na dołożeniu kosmetyku po około 2-3 godzinach od poprzedniej aplikacji. Zapewne w wielu z nas rodzi się pytanie, co zrobić jeśli mamy na sobie makijaż? Oczywistym jest, że dołożenie filtru gdy nie nosimy make-upu lub na ciało nie jest problemem, jednak jak to zrobić gdy na naszej twarzy znajduje się podkład i inne kosmetyki? Okazuje się, że jest to bardzo proste. Wystarczy wklepać go delikatnie, najlepiej gąbką lub ewentualnie palcami. Wykonujemy ruchy stemplujące, nigdy pociągające. Dzięki temu nie naruszymy makijażu, który znajduje się pod spodem. Krem wchłonie się i scali się z podkładem, przez co będzie on wyglądał bardziej naturalnie. Może wydawać się to nam dość abstrakcyjne, jednak Koreanki stosują tą metodę od wielu lat, ponieważ w Korei kultura nakładania kremu z filtrem jest bardzo ważna. Ceni się tam bardzo jasną skórę, przez co powszechna jest świadomość na temat filtrów i konieczności ich reaplikacji. Dzięki temu znamy metodę aplikacji kremu na podkład i wiemy, że prawidłowo wykonana nie zniszczy makijażu. Aplikacja kremu z filtrem - kiedy stosować go w codziennej pielęgnacji

 

Mogą nasunąć się nam pytania "Kiedy stosować krem z filtrem? Na jakim etapie pielęgnacji? Ile go stosować?". Filtry zawsze stosujemy na ostatnimi etapie pielęgnacji, po toniku, esencji, serum i kremie nawilżającym lub olejku, przed makijażem.  Aby krem osiągnął swoją faktyczną wartość zapewnioną przez producenta trzeba go nałożyć w odpowiedniej ilości na określoną powierzchnię skóry, a jest to około 2mg/cm2. Na twarz jest to ilość około 1 do 1,25 ml czyli objętość dwóch palców pokrytych kremem lub około ⅓ do ½ łyżeczki do herbaty. Wydawać może się to dużo, ale tylko taka ilość zapewnia nam ochronę na poziomie np. SPF 50+. Jeśli nałożymy go mniej, ochrona będzie na poziomie SPF 30-20 lub niższa. Makijaż nakładamy po kilku minutach, gdy krem się wchłonie. Wtedy mamy pewność, że podkład będzie dobrze układał się na twarzy i się nie zwarzy. Dobór idealnego kremu może okazać się nie tak łatwą sprawą, jednak nie warto się nie zniechęcać. Pamiętaj, iż lepiej jest zacząć nawet od mniejszej ilości kremu SPF, niż nie nałożyć go wcale.

 

 

Jaki krem wybrać - Nasze sprawdzone propozycje

 

 

 

 

Filtr mieszany (fizyczny i chemiczny), który odpowiedni jest nawet dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Dzięki starannie wyselekcjonowanej kompozycji surowców aktywnych, intensywnie nawilża i wygładza skórę oraz działa silnie antyoksydacyjnie. Krem został wzbogacony o prebiotyki, które wspierają naturalny mikrobiom skóry. Zawartość żółtych i brązowych pigmentów zapewnia satynowe wykończenie, wygładzenie i wyrównanie kolorytu skóry oraz zdrowy, promienny wygląd. Krem jest wyjątkowo lekki, szybko się wchłania oraz nie pozostawia uczucia tłustości i lepkości.  

 

 

 

 

 

Filtr fizyczny na bazie dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Bezpieczny dla dzieci w tym noworodków, kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Cząsteczki nie wnikają w głąb skóry i tworzą na niej warstwę odbijającą promieniowanie. Dzięki swojemu wyjątkowemu, starannie dopracowanemu składowi, skutecznie chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Krem ma postać mleczka, dzięki czemu bardzo łatwo się nakłada. Jest bezzapachowy.

 

 

 

 

 

Niezwykle lekki, ultra nawilżający filtr chemiczny zawierający moc składników odżywczych oraz zapewniający najwyższą ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB.  Krem ochronny SPF 50+ Pa++++. Szybko się wchłania, delikatnie wręcz zastygając. Stabilne filtry chemiczne zapewniają skuteczną ochronę. Nie szczypie w oczy.


 

 

Podsumowując:

 

 • Ze szkodliwego promieniowania wyróżniamy UVA, UVB, UVC, HEV i IR.
 • Należy używać filtrów, aby uniknąć fotostarzenia.
 • UVA w kółku oznacza ⅓ ochrony przeciwsłonecznej SPF.
 • UVB mierzymy wartością SPF, np. SPF 20 daje 20-krotność bezpiecznego czasu przebywania na słońcu tj, ok. 5-10 minut
 • Filtry dzielimy na fizyczne, czyli takie które działają poprzez odbijanie promieniowania pozostając na skórze i chemiczne, czyli takie które wnikają w skórę i chronią przed głębokim i płytkim promieniowaniem.
 • Należy wykonywać reaplikację co około 2-3 godziny.
 • Filtry zawsze stosujemy na ostatnimi etapie pielęgnacji, po toniku, esencji, serum i kremie nawilżającym lub olejku
 • Aby krem osiągnął swoją faktyczną wartość zapewnioną przez producenta trzeba go nałożyć w odpowiedniej ilości na określoną powierzchnię skóry, a jest to około 2mg/cm2. Na twarz jest to ilość około 1 do 1,25 ml czyli objętość jednego całego palca pokrytego kremem lub około ⅓ do ½ łyżeczki do herbaty. Wydawać może się to dużo, ale tylko taka ilość zapewnia nam ochronę na poziomie np. SPF 50+.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl